Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Bezpieczeństwo w sieci

siec.jpgPolskie dzieci bardziej niż europejskie są narażone na negatywne treści zamieszczone w sieci. Głównie dlatego, że ich rodzice mają blade pojęcie o tym, czym jest Internet. Właśnie ukazał się raport "EU Kids Online" . Gośćmi kolejnego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej byli dr Krzysztof Łęcki, socjolog kultury, wykładowca socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wojciech Bojdoł, specjalista w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Poniżej prezentujemy adresy stron nt. bezpieczeństwa dzieci w internecie.

W Polsce z Internetu regularnie korzysta 89 proc. dzieci w wieku od 6 do 17 roku życia. Średnia europejska wynosi 75 proc. Jesteśmy w grupie z takimi krajami jak Wielka Brytania i Norwegia, ale także Estonia i Słowacja. W sieci regularnie buszuje mniej Francuzów, Niemców i Włochów. Czy jest się w takim razie z czego cieszyć? Nie ma jednej odpowiedzi, bo polskie dzieci należą równocześnie do jednych z najbardziej narażonych treściami zamieszczanymi w Internecie. Ponad 50 proc. naszych dzieci zetknęła się z pornografią w internecie. Dla porównania, w Niemczech tylko 10 proc. Skąd te różnice? W Polsce z programów zabezpieczających internet korzysta około 25 proc. rodziców. W Wielkiej Brytanii aż 80 proc.
Opis zdjęcia
Opis zdjęcia


Jakie są pułapki Internetu? Jest ich wiele. A znać je powinni wszyscy, niezależnie od tego czy mają pod swoją opieką dzieci czy nie. Bo zdradzić wiele tajemnic można nawet wysyłając plik tekstowy jako załącznik mailowy.

- Dla wielu internet to cały świat, a powinien być tylko narzędziem, do którego należy podchodzić niezwykle krytycznie. Bez wątpienia jest on skarbnicą wiedzy, niejednokrotnie niestety służy też do niecnych celów. Umożliwia np. "egzekucję" osób, którym chcemy się odgryźć - mówił dr Łęcki. Wojciech Bojdoł podkreślał, że nie ma skutecznych filtrów, mogących uchronić dzieci przed dostępem do treści szkodliwych. - Działanie technologiczne powinny być zastąpione rozmową z dzieckiem na temat zagrożeń w sieci. To bez wątpienia efektywniejsze rozwiązanie - podkreślał.

Spotkanie było transmitowane w Internecie i tłumaczone na język migowy.

STRONY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃŚTWA W SIECI

bezpiecznyinternet.org dzieckowsieci.pl niebezpiecznik.pl

Skrócona wersja raportu EU Kids Online .

Więcej o naszych gościach:

Wojciech Bojdoł - specjalista w zakresie psychologii pamięci i iluzji pamięciowych, bezpieczeństwa systemów linux/unix oraz nowych technologii. W latach 1998-2001 autor ponad 40 publikacji z obszaru nowych technologii i bezpieczeństwa informatycznego. W roku 2001 uhonorowany Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Od wielu lat prowadzi projekty programistyczne, wdraża nowe technologie i świadczy usługi doradztwa w zakresie bezpieczeństwa dla wielu firm. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Krzysztof Łęcki - doktor socjologii, publicysta, komentator. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


linia
dodano: 31.08.2010, 18:18
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum