Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Islam

islam.jpgIslam najszybciej spośród wszystkich religii zdobywa nowych wiernych. W 2008 roku media, powołując się na Rocznik Papieski, podały informację, że liczba wyznawców Islamu przekroczyła liczbę członków Kościoła rzymskokatolickiego (obecnie katolicy stanowią 17,4% ludności świata, a muzułmanie 19,2%). W marcu rozmawialiśmy o Islamie. W czasie spotkania odbył się pokaz tańca brzucha.

Opis zdjęcia

Czy wzrost liczby wyznawców Allacha niesie za sobą poważne konsekwencje? Co Polacy wiedzą o Islamie? Jakie są fakty i mity na temat tej religii? Czy Islam nakazuje zabijać innowierców, czy też jest religią pokoju?
Opis zdjęcia

Po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku wizerunek Islamu bez wątpienia ucierpiał. Niemuzułmanie obawiają się zagrożenia ze strony wyznawców tej religii. Dzieje się tak, bo fundamentalizm utożsamiany jest z terroryzmem. Czy słusznie?

Podczas marcowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej rozmawialiśmy o Islamie. Naszym gościem był Stanisław Guliński.
- Islam jest religią, w której nie występują hierarchiczne urzędy tak, jak ma to miejsce w katolicyzmie. Nie ma tu np. Kongregacji Nauki Wiary, która jednoznacznie wskazywałaby na znaczenie poszczególnych wersetów Koranu. Daje to pole do wielu interpretacji. Niekiedy prowadzą one do zamazywania przesłania tej religii. Pamiętać należy, że słowo „islam” w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu, a często utożsamiane jest również z pokojem – podkreślał Stanisław Guliński.
Opis zdjęcia
Uczestnicy spotkania oprócz dyskusji wzięli również udział w pokazie tańca orientalnego w wykonaniu profesjonalnych tancerek.
* * * * * * * * * * * * *


Więcej o naszym gościu:

Opis zdjęcia
Stanisław Guliński – absolwent Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 r. studiuje, podróżuje i pracuje na Bliskim Wschodzie. Pracuje jako ekspert ds. Bliskiego Wschodu i islamu. W 2003 r. był m.in. tłumaczem polskiego kontyngentu w Iraku. Wieloletni współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Gościa Niedzielnego”.

linia
dodano: 31.08.2010, 18:16
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum