Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Bieguny

bieguny2.jpgZa oknem niespotykane od lat mrozy, a to doskonała okazja by porozmawiać o... ziemskich biegunach. Lutowymi goścmi Śląskiej Kawiarni Naukowej byli prof. Jacek Jania z UŚ oraz Jan Mela- najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i południowego.

Szerokość geograficzna ma wpływ na to, ile energii słonecznej dociera do powierzchni Ziemi. Im dalej od równika, tym tej energii mniej. Dzisiaj bieguny pokryte są lodem i panuje na nich niezwykle niska temperatura. Ale czy tak było zawsze?
W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że rosnąca temperatura powoduje topnienie lodowców na biegunie. Gruba warstwa lodu, która powstawała przez miliony lat, niknie.

Opis zdjęcia
Opis zdjęcia


Jak wygląda życie na biegunach? Jaki jest ich wpływ na klimat? Dlaczego temperatura na biegunach rośnie szybciej niż gdzie indziej? Co należy zabrać ze sobą na wyprawę polarną? Podczas lutowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej odpowiedzieliśmy m.in właśnie na te pytania. Rozmawialiśmy też o działalności Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, która jest najdalej na północ wysuniętą polską placówką naukową. Stacja prowadzi ciągłe i okresowe badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego.

Opis zdjęcia
Opis zdjęcia

- W naszym życiu cały czas mamy przed sobą różne horyzonty - horyzonty wyobraźni, horyzonty możliwości. Jesteśmy otoczeni barierami, choć w rzeczywistości większość z nich znajduje się tylko w naszej głowie. Gdy uznajemy coś za niemożliwe, stawiamy sobie barierę, której nie przejdziemy. Podróż na bieguny pomogła mi przełamać moje ograniczenia - podkreślał podczas spotkania Jan Mela. Prof. Jacek Jania dodawał, że fascynacja biegunami jest wynikiem "choroby polarnej". - Kto raz tam był, nieustannie myśli, by powróć w tą niezwykłą krainę wielkich lodów - mówił.

********************


Nasi Goście:
Prof. Jacek Jania - geograf i glacjolog. Należy do najwybitniejszych polskich uczonych zajmujących się problemami regionów polarnych. Jest m.in.badaczem lodowców Arktyki w kontekście globalnych zmian klimatu i inicjatorem badań wpływu zmian globalnych klimatu na środowisko miejskie w gęsto zaludnionych miastach Śląska i Zagłębia.

Jan Mela - polski polarnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył fundację Poza Horyzonty.


linia
dodano: 31.08.2010, 18:11
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum