Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Dinozaury - pradawne smoki

dino.jpgDotychczasowe znaleziska dinozaurów świadczą o tym, że były to największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Niektóre miały masę ponad 130 ton! Nic więc dziwnego, że dinozaur znaczy dosłownie „straszny jaszczur”. Czy zamieszkiwały obszar obecnej Polski? Co jadły? Dlaczego wyginęły? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy podczas styczniowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. Uczestnicy mogli dotknąć AUTENTYCZNEGO ZĘBA I KRĘGU SMOKA Z LISOWIC.

Kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze dinozaury? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 200-220 milionów lat. Wiadomo, że wymarły ponad 60 milionów lat temu a dokładna przyczyna ich śmierci nie jest znana. Jednak powstało na ten temat bardzo wiele hipotez. Mówi się, że wpływ na ich wyginięcie mogły mieć zmiany klimatu. Nie brakuje również tez, mówiących o uderzeniu w Ziemię wielkiego meteorytu. Czy da się ustalić jak było naprawdę?

Pewne jest, że dinozaury żyły na wszystkich z siedmiu kontynentów. Znaleziono ich ślady nawet na Antarktydzie. Fakt ten, w połączeniu z ogromnym zróżnicowaniem gatunków dinozaurów, ich około 150-milionową egzystencją na Ziemi i tajemniczą śmiercią, czyni z nich najbardziej tajemnicze i fascynujące stworzenia, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.

Opis zdjęcia Opis zdjęcia

O dinozaurach rozmawialiśmy podczas styczniowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. Naszymi gośćmi byli Aleksandra Skawina i dr Tomasz Sulej. - Skąd wiadomo, że odkopywane obecnie kości należą do dinozaura? Ze skamieniałych szczątków nie można, niestety, pobrać DNA, dlatego w identyfikacji gada najistotniejsza jest budowa anatomiczna i mikrostruktura kości oraz pozostawione przez niego tropy - przekonywał dr Sulej. Dyskutowaliśmy też o niedawnym odkryciu śladów łap prastarych lądowych czworonogów przez polskich i szwedzkich paleotologów. Ślady nieznanych dotąd czworonożnych zwierząt odkryto w kamieniołomie „Zachełmie” w Górach Świętokrzyskich. Tropy mogły pozostawić podobne do salamander zwierzęta o rozmiarach od 40 centymetrów do dwóch i pół metra. Zbadane odciski łap wskazują, że tajemnicze stworzenia żyły ponad 395 milionów lat temu.

Opis zdjęcia Opis zdjęcia

Całość tłumaczona była na język migowy i transmitowana w internecie.

***************************

Aleksandra Skawina jest doktorantką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca badawcza skupia się wokół mięczaków i innych bezkręgowców słodkowodnych, ich ekologii i ewolucji. Rozprawa doktorska dotyczy pochodzenia i ewolucji słodkowodnych małżów – skójek.

Dr Tomasz Sulej jest biologiem, pracownikiem Instytutu Paleobiologii PAN. Jest odkrywcą nowych gatunków gadów i płazów z późnego triasu Polski oraz kilku stanowisk wykopaliskowych w Polsce bogatych w skamieliny rzadkich gatunków gadów i płazów. Miał znaczny wkład w odkrycie szczątków pierwszego dinozaura drapieżnego w Polsce. Za pracę naukową został uhonorowany nagrodami Fundacji Nauki Polskiej dla Młodych Naukowców, Prezesa PAN "Za działalność naukowo-organizacyjną" oraz National Geographic Polska "Traveller 2008" "Za odkrycie pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego".

linia
dodano: 31.08.2010, 18:09
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum