Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Szlak Jedwabiu i Hebaty

herbata.jpgTematem grudniowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej był Szlak Jedwabiu i Herbaty. Naszymi gośćmi byli podróżnicy, którzy odwiedzili m.in. Uzbekistan, Kirgistan, Chiny, Mongolię, Rosję i Ukrainę. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać oryginalnej muzyki z miejsc, które zostały odwiedzone przez podróżników. Odbył się też przyspieszony kurs nauki jedzenia pałeczkami. Goście opowiadali o problemach logistycznych, na jakie natrafiali, mówili o wrażeniach, które przywieźli ze Wschodu, dzielili się też spostrzeżeniami na temat różnic kulturowych.

Opis zdjęcia Opis zdjęcia Opis zdjęcia


Zgodnie z tytułem wyprawy ogólnym jej założeniem było dotarcie do osławionego miasta, powszechnie znanego pod nazwą „Wenecja Północy”, czyli Sankt Petersburga. Do celu młodzi podróżnicy - Małgorzata Kruk, Tomasz Kik oraz Paweł Błaszak - podążali najważniejszymi i zarazem najstarszymi handlowymi szlakami świata: Jedwabnym oraz Herbacianym, korzystając przy tym wyłącznie z transportu publicznego. Takie podejście ułatwiło im poznać problemy, z którymi codziennie borykają się zwyczajni mieszkańcy poszczególnych krajów. Poszerzyło to wyobrażenie o ich kulturze i zwyczajach.

Szkakiem Jedwabiu i Herbaty


Plan wyprawy zakładał wykonanie wielkiej pętli po kontynencie euroazjatyckim, którą rozpoczęli w Katowicach 17 kwietnia 2009 roku, a ukończyli w połowie września w miejscu startu.

Szkakiem Jedwabiu i Herbaty


Ponieważ przebieg trasy wyprawy prowadził przez prawdziwą mozaikę kulturowo – krajobrazową została ona podzielona na poszczególne etapy, podczas których podróżnicy odwiedzili najbardziej pasjonujące krainy oraz miejsca, decydujące o ich wyjątkowości. Dlatego też w trakcie podróży zobaczyli jedne z najstarszych i najbardziej niezwykłych miast świata, będących bez wątpienia kolebką cywilizacji: Samarkandę, Chiwę oraz Bucharę.

Szkakiem Jedwabiu i Herbaty
* * * * * * * * * * * * * * * *


Małgorzata Kruk – absolwentka geografii Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim. Z zamiłowania podróżnik – kierunek dotychczas zorganizowanych i odbytych wypraw niewątpliwie związany jest z jej głęboką fascynacją kulturą wchodu oraz jego dzikiej przyrody. Szalona pasjonatka geologii, dzięki podróżom sukcesywnie powiększająca swoją kolekcja skał i minerałów oraz wiedzę o otaczającym świecie.

Tomasz Kik – geograf z wykształcenia, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Górski włóczykij, przede wszystkim jednak „globalna powsinoga” – „zwiedzanie świata to mój sposób na życie”. Organizator i uczestnik wypraw do Dalekiej Rosji i Azji Centralnej. Odwiedził ponadto większość krajów Europy Środkowo – Wschodniej, a także podróżował po Europie Zachodniej.

Paweł Błaszak – przyrodnik, absolwent geografii, studiował na Uniwersytecie Śląskim. Jego największe pasje to astronomia i podróżowanie. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii, udziela się również w Planetarium Śląskim pogłębiając swoją wiedzę o zjawiskach zachodzących na niebie i popularyzując ją wśród mieszkańców regionu. Łowca zaćmień Słońca – aby je zobaczyć potrafi pojechać autostopem do Turcji i zorganizować wyprawę w Ałtaj Mongolski.


linia
dodano: 26.01.2010, 16:00
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum