Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Podróże i podróżnicy

podroznicy.jpg*Czemu służą podróże? *Jak wybierać interesujące miejsca? *Wszystko planować czy postawić na spontaniczność? *Czy trzeba mieć dużo pieniędzy, by zwiedzać świat? *Co warto przywieźć z podróży?


W marcu spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej poświęcone było podróżom i podróżnikom. – Każde miejsce posiada swój niepowtarzalny klimat. O tej wyjątkowości świadczą bogate tradycje, obyczaje. Niejednokrotnie zachwyca nas gwara używana w danym regionie, naturalność żyjących tam ludzi czy legendy, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jedynym sposobem poznania różnorodności świata są podróże – mówił prof. Andrzej Bieńkowski.

Ponieważ tradycja to też smaki i zapachy, toteż na spotkaniu Kawiarni zabraknąć nie mogło podróżnika i krytyka kulinarnego Roberta Makłowicza. – Świat jest lustrem, w którym się przeglądamy. Podróżowanie pomaga w zrozumieniu prawdy o sobie i w akceptacji różnorodności. Jeśli uznajemy, że odmienność jest zła, dziwaczna, to znaczy, że nic z tego świata nie rozumiemy – podkreślał Robert Makłowicz.

W spotkaniu wziął również udział Marcin Jamkowski – dziennikarz, filmowiec, fotografik i podróżnik, który opowiadał o trudach związanych z organizacją i przeprowadzaniem wypraw, a także odkrywał tajemnice nurkowania w miejscach trudnodostępnych.

Dyskusja jak zawsze w całości tłumaczona była na język migowy. W jej przerwach wystąpił zespół SOUL CAFE.


linia
dodano: 25.05.2009, 22:07 | edytowano: 30.09.2009, 12:00
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum