Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Informacje o projekcie

wikipedia-mis.jpgStowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa rozpoczyna nowy projekt. Skierowany jest on do dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, miesięcznika „Mały Gość Niedzielny” i portalowi edukacyjnemu „Partnerstwo dla Przyszłości” w październiku rusza pierwsza edycja pokazów naukowych i warsztatów związanych z żywiołami - Ogniem, Powietrzem, Wodą i Ziemią.

Zabawa z żywiołami = nauka bez przymusu.

Projekt „Kawiarnia Naukowa Dzieciom” to propozycja pokazów naukowych i warsztatów dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W 3 kolejnych edycjach (od października 2009 do grudnia 2010 r.) dzieci ze śląskich placówek opiekuńczo – wychowawczych będą mogły uczestniczyć w widowiskowych pokazach naukowych i warsztatach, podczas których sami wykonają doświadczenia na własnoręcznie budowanych urządzeniach. Spotkania odbywać się będą zawsze w soboty (terminy umieszczamy niżej) w godzinach od 9.00 do 11.00. Pierwsza część to widowiskowe pokazy naukowe prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący mają ogromne doświadczenie w tego typu pokazach. Na specjalnie przygotowanym sprzęcie dzieci będą miały okazję zobaczyć m.in. jak ciśnienie zgniata wielką metalową beczkę, sprawdzić działanie armaty powietrznej lub poczuć jak działa grawitacja. Po pokazie (ok. 45 minut) planujemy krótką przerwę na drugie śniadanie. A po nim dzieci już w mniejszych 10-osobowych grupach pod okiem prowadzących będą mogły samodzielnie przeprowadzić doświadczenia na nieco mniejszą skalę. Na koniec cyklu (4 spotkania) uczestnicy otrzymają drobne nagrody i dyplomy ukończenia warsztatów.

Projekt nie tylko na Śląsku.

Niezależnie od wieku w pokazach i warsztatach mogą wziąć udział i aktywnie w nich uczestniczyć wszyscy. Dzięki portalowi edukacyjnemu Partnerstwo dla przyszłości, możliwa będzie transmisja internetowa pokazów i warsztatów na żywo. Po każdym spotkaniu będziemy organizować mini konkurs dla aktywnych uczestników, którzy do szklanej kopuły Ronda Sztuki (Klub Oko Miasta) przyjść nie mogli.

Materiały dla ciekawskich uczniów, innowacyjnych nauczycieli i odważnych dorosłych.

W miesięczniku Mały Gość Niedzielny, drukowane będą z wyprzedzeniem materiały związane z danym żywiołem. Tam znaleźć też będzie można i wykorzystać bogato ilustrowane doświadczenia, które każdy może wykonać samodzielnie w domu.

Udział w zajęciach jest nieodpłatny! Organizator opłaca także koszty dojazdu, materiały potrzebne do zajęć i poczęstunek (drugie śniadanie).

TERMINY*:

PIERWSZA EDYCJA Rok 2009: 3 października, 31 października, 21 listopada, 19 grudnia.

DRUGA EDYCJA Rok 2010: 20 marca, 17 kwietnia, 22 maja, 19 czerwca, 18 września, 23 października, 27 listopada, 11 grudnia.

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminów.

Rekrutacja:

W każdym cyklu 4 spotkań (w kopule Ronda Sztuki) może wziąć udział maksymalnie 40 dzieci. Dzieci odpowiadające wiekiem (7 – 11 lat) i statutem wychowanka placówki opiekuńczo – wychowawczej prosimy zgłaszać wysyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy. Formularz może wypełnić dyrektor placówki bądź opiekunowie. Wypełniony formularz prosimy przesłać na adres: leszczynska.rozek@gmail.com.

W sumie w trzech edycjach planowany jest udział 120 osób. Uwaga! O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń!

Po otrzymaniu na podany adres mailowy wypełnionych formularzy z placówkami, które się zakwalifikowały skontaktujemy się telefonicznie lub osobiście.

KONTAKT:
leszczynska.rozek@gmail.com
tel. 661 436 106


linia
dodano: 03.09.2009, 17:36 | edytowano: 18.09.2010, 17:07


Projekt współfinansowany przez:


Mały Gość Partnerstwo dla Przyszłości FIO
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum