Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać ?

okladka.jpgNajbliższe spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej odbędzie się 3 marca (czwartek) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta).

Ostatnie 100 lat historii Polski należy - zdaniem historyków - do najtrudniejszych w dziejach państwa i narodu polskiego. Wojna i uzyskanie niepodległości po trwającej ponad 100 lat niewoli. Po 21 latach odbudowy kolejna wojna, choć ci sami najeźdźcy. A później trwające kilkadziesiąt lat zniewolenie przerywane wybuchami społecznego niezadowolenia. W końcu rok 1989 i powstanie III RP.
Jak rozmawiać o najnowszej historii Polski, jak ją badać i jak nie dać się ponieść emocjom? Jakie jest miejsce historii we współczesnym świecie?


Pretekstem do spotkania jest ukazanie się książki pt. "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989". Na spotkanie szczególnie zapraszamy licealistów, którzy planują zdawać maturę z historii. Przygotowaliśmy dla nich kilkadziesiąt sztuk wspomnianej książki.

Gośćmi najbliższego spotkania będą:
* Zuzanna Kurtyka - żona zmarłego tragicznie ostatniego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Marzeniem Janusza Kurtyki było powstanie kompendium najnowszych dziejów Polski. Zuzanna Kurtyka zaangażowana jest w promocję książki "Od niepodległości do niepodległości...". .
* Piotr Zaremba - historyk, publicysta, dziennikarz i komentator Rzeczpospolitej.
* Adam Dziurok - współautor książki "Od niepodległości do niepodległości...", doktor nauk humanistycznych i adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalizuje się w badaniach nad dziejami Kościoła w Polsce Ludowej. Pracownik IPN.

O najnowszej historii Polski będziemy rozmawiali 3 marca (czwartek) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta).


linia
dodano: 07.02.2011, 23:59 | edytowano: 08.03.2011, 22:53
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum