Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Androidy, cyborgi i sztuczna inteligencja

cyborg.jpgNa uniwersytecie w Reading (UK) dwa lata temu stworzono robota, który był sterowany 300 tysiącami szczurzych neuronów. Te neurony się uczyły, a mózg – można chyba powiedzieć – żył. Mały robot na kółkach nauczył się omijać przeszkody i przestał zderzać się ze ścianami.

4 lutego (wyjątkowo w piątek!) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta) odbędzie się spotkanie poświęcone androidom, cyborgom i sztucznej inteligencji. Gościem kawiarni naukowej będzie prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, biocybernetyk, automatyk i informatyk z AGH w Krakowie.

Spotkanie będzie połączone z prezentacją książki "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi", która ukaże się 7 lutego nakładem wydawnictwa Demart. Autorem książki jest Tomasz Rożek, założyciel Śląskiej Kawiarni Naukowej. Jednym z bohaterów zbioru wywiadów jest prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Zapraszamy!

Robot z Uniwersytetu Reading Robot z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii jest sterowany kilkuset tysiącami żywych neuronów pobranych z mózgu szczura. Podłączone do procesora, na płytce z pożywką, neurony zaczęły się uczyć sterowania urządzeniem. Po niedługim czasie robot potrafił omijać przeszkody i zmieniać kierunek ruchu na widok ściany.
Podobne badania prowadzi się w wielu ośrodkach na całym świecie. W ten sposób naukowcy sprawdzają, czy wyizolowane komórki nerwowe są w stanie sterować maszyną. Okazuje się, że tak.

• Czy maszyny mogą mieć swoje własne zdanie?
• Czym jest sieć neuronowa od sztucznej inteligencji?
• Jaka jest różnica pomiędzy cyborgiem a androidem?
• Uda nam się stworzyć sztuczny mózg?

4 lutego (wyjątkowo w piątek!) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta) odbędzie się spotkanie poświęcone androidom, cyborgom i sztucznej inteligencji. Gościem kawiarni naukowej będzie prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, biocybernetyk, automatyk i informatyk z AGH w Krakowie.

Podczas spotkania kawiarni naukowej zagra Michał Czachowski, znakomity gitarzysta flamenco i kompozytor. Michał Czachowski jest uznawany za najlepszego gitarzystę flamenco w Polsce. Jego autorski album Indialucia został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno.

*********************
Okładka książki Najbliższe spotkanie kawiarni naukowej będzie połączone z prezentacją książki "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi". Autorem książki jest Tomasz Rożek, założyciel Śląskiej Kawiarni Naukowej.

„Książka którą Państwu przedstawiam jest zbiorem nigdzie wcześniej nie publikowanych wywiadów naukowych z takich dziedzin jak genetyka, fizyka cząstek, psychologia, cybernetyka, komunikacja i internet, nanotechnologia oraz klimatologia. Moich rozmówców, ekspertów w swoich dziedzinach, pytałem o granice poznania. Interesowało mnie co wiemy, a co wciąż stanowi dla nas zagadkę. Dzieliłem się z nimi swoimi obawami”- pisze Tomasz Rożek we wstępie.

"Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi" ukaże się 7 lutego nakładem wydawnictwa Demart.

*****************************
O ekspercie:
Prof. Ryszard Tadeusiewicz, studiował na Wydziale Elektrycznym Akademii Górniczo-Hutniczej oraz na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Kierował Zakładem Biocybernetyki oraz Zakładem Biostatystyki i Informatyki Medycznej. Od wielu lat zajmuje się biocybernetyką, automatyką i informatyką. Był rektorem AGH - najdłużej urzędującym rektorem w Polsce. Jest członkiem m.in. Polskiej Akademii Nauk, Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

linia
dodano: 21.01.2011, 23:51 | edytowano: 10.02.2011, 23:17
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum