Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Fałszerstwo doskonałe

vermeer-60.jpgJeden z najlepszych fałszerzy, Holender, Han van Meegeren, pierwszy obraz skopiował na początku XX wieku z biedy. Kolejny sfałszował z zemsty, a jeszcze następne dla pieniędzy. Wyspecjalizował się w kopiowaniu dzieł holenderskich mistrzów z XVII wieku. Nawet najwięksi znawcy malarstwa nie mieli wątpliwości, że podziwiają oryginały. Czy możliwe jest fałszerstwo doskonałe? Nie tylko obrazów, ale testamentów, dokumentów państwowych i… usprawiedliwień szkolnych. 13 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta) odbędzie się spotkanie poświęcone fałszerstwom doskonałym. Gościem kawiarni naukowej będzie prof. dr hab. Tadeusz Widła, kierownik Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego.

W kryminalistyce obowiązuje tzw. reguła siedmiu złotych pytań:
- Co? - co się zdarzyło
- Gdzie? - gdzie miało miejsce
- Kiedy? – jaki był czas zdarzenia
- W jaki sposób? -jak doszło do zdarzenia
- Dlaczego? - jaki był motyw działania
- Jakimi środkami? – jakimi narzędziami i przy czyjej pomocy dokonano określonego czynu
- Kto? - kto jest sprawcą , a kto ofiarą

Zadając te pytania, odpowiemy na tytułowe pytanie: czy możliwe jest fałszerstwo doskonałe

Głównymi „bohaterami” spotkania będą: Han van Meegeren i Elmyr de Hory (Elmer Hoffman), bodaj dwaj najsłynniejsi fałszerze obrazów. Przy okazji fałszowania dzieł sztuki porozmawiamy o fałszerstwach dokumentów (np. testamentów) i co się z tym wiąże o podrabianiu pisma .

Oprawę muzyczną spotkania zapewni zespół Dobre Duchy w składzie Szymon Babuchowski (wokal), Kuba Jakubowski (gitara, syntezator gitarowy) i Grzegorz Zawadzki (perkusja). Wiersze w połączeniu z awangardową muzyką (mieszanką jazzu, rocka progresywnego i poezji śpiewanej) tworzą zupełnie nową, zaskakującą jakość.

Zapraszamy na spotkanie, które rozpocznie się 13 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta). Gościem kawiarni naukowej będzie prof. dr hab. Tadeusz Widła.


***************************
Prof. dr hab. Tadeusz Widła jest kierownikiem Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego. W pracy doktorskiej zajmował się kryminalistyczną ekspertyzą obrazów, a w habilitacyjnej cechami płci w piśmie ręcznym. Jest autorem bądź współautorem podręczników do kryminalistyki i do logiki, a także około 160 artykułów i prac publikowanych w kraju i za granicą. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Np. jest członkiem honorowy Centro Internationale di Grafologia Medica w Rzymie. Tematyka badań: ekspertyza dokumentów (badania porównawcze pisma i podpisów, techniczne badania dokumentów), psychologia pisma, badania autentyczności obrazów, logika dowodzenia sądowego, przeprowadzanie dowodu z opinii biegłego.
Prof. dr hab. Tadeusz Widła jest biegłym sądowy. Mieszka w Katowicach.

linia
dodano: 17.12.2010, 20:53 | edytowano: 10.01.2011, 11:00
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum