Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Japonia - tradycja i nowoczesność

Itsukushima_torii_angle.jpgSuperszybkie pociągi i elektroniczne gadżety rodem z filmów science-fiction. To jedna twarz Japonii. Druga, ta tradycyjna, to samuraje, kimono, origami i ikebana. No i ceremonia parzenia herbaty.
9 grudnia o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta) odbędzie się spotkanie poświęcone kulturze i tradycji Japonii.
Zapraszamy

Japonia to kraj gigantycznych kontrastów. To tutaj jeżdżą najszybsze pociągi na świecie, ale też nigdzie indziej nie poświęca się więcej czasu na przygotowanie herbaty niż w Japonii. Dzieci w szkole uczą się origami i ikebany, ale to nie przeszkadza im być jednym z najnowocześniejszych społeczeństw na świecie. Jak żyją Japończycy? Czy znajdują czas na kultywowanie swoich tradycji? A może dzisiaj tylko nieliczni wiedzą jak w tradycyjny sposób zaparzyć herbatę, czy jak założyć kimono?

Gośćmi grudniowej kawiarni naukowej będzie polsko – japońska rodzina. Pani Chiaki Okamoto-Łęcka i Jej mąż Jarosław Łęcki, oraz dzieci 14-letni Hajime, 12-letnia Emiko i 8-letnia Marysia. Pani Chiaki Okamoto-Łęcka przeprowadzi krótkie warsztaty origami. Ale to nie wszystko. Podczas spotkania Iwa Kruczkowska – Król, absolwentka ASP w Krakowie, malarka i scenograf która mieszkała w Japonii, zaprezentuje letnie kimono – Yukata, opowie o ceremonii parzenia herbaty oraz o tradycyjnej ceramice kutani.
Opowieści zaproszonych gości będą ilustrowane zdjęciami i japońską muzyką.

W przerwie spotkania wystąpi zespół teatralny “Atelier” , który wykona etiudę teatralną pt. „Chwila haiku” wg scenariusza i reżyserii Niny Wolskiej.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia (czwartek) o godzinie 18:00 w katowickim Rondzie Sztuki (klub Oko Miasta).

Zapraszamy!

linia
dodano: 12.11.2010, 10:41 | edytowano: 06.12.2010, 13:35
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum