Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Kuchnia molekularna, czyli przepis na zupę rybną z miętusa

listopad%20(7).jpgChcesz być dobrym kucharzem? Ucz się fizyki i chemii. Tematem listopadowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej była "kuchnia molekularna". W czasie spotkania odbył się pokaz "molekularnego gotowania" wraz z degustacją. Spróbować było można m.in. kawioru o smaku buraczków, drinku na bazie ciekłego azotu oraz lodów o smaku pomidora.


„Kuchnia molekularna” to pojęcie, które początkowo kojarzyć się może z filmami science fiction. Okazuje się jednak, że zdecydowanie więcej w niej science niż fikcji, bo kuchnia molekularna to połączenie natury z nauką. Jej nazwa pochodzi od molekuł, czyli cząsteczek. Chodzi w niej bowiem właśnie o rozbijanie na cząsteczki. Twórcy potraw molekularnych tradycyjne metody przygotowywania posiłków odsyłają do lamusa. W ich restauracjach nie ma miejsca na gotowanie, smażenie czy pieczenie. Kuchnia staje się naukowym laboratorium.

Opis zdjęcia


Prekursorem tej metody przygotowywania jedzenia był ponoć Sir Benjamin Thompson żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, ale tak naprawdę wszystko zaczęło się pod koniec lat 80. XX w. za sprawą węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti oraz francuskiego chemika Herve Thisa, którzy badali m.in. wzajemne oddziaływanie związków chemicznych zawartych w różnych produktach.

Dzięki naukowemu podejściu do gastronomii możliwe jest uzyskanie np. pysznych lodów o smaku musztardy, sosu pod postacią pianki albo ryby złożonej tak naprawdę z dwóch ryb ...

Opis zdjęcia


Dlaczego ciasto powinno się mieszać kręcąc w prawo? Dlaczego kolejność dodawania składników wpływa na smak potrawy? Czy w kuchni można stworzyć sztuczny kawior? A sztuczne smaki?
Każdy może swoją kuchnię zamienić w laboratorium naukowe. Okazją, by dowiedzieć się jak to zrobić było listopadowe spotkanie Śląsiej Kawiarni Naukowej.

Naszym gościem był prof. Ernest Aleksy Bartnik, fizyk, kucharz i recenzent. Pokaz kuchni molekularnej przeprowadził Łukasz Konik prekursor kuchni molekularnej w Polsce. W czasie spotkania zaprezentował:

* Kawior o smaku buraczków
* Ciekły azot, czyli inaczej smok wawelski
* Drink na bazie ciekłego azotu
* Pianki smakowe ciepłe w środku zimne z zewnątrz
* Lody/sorbet o smaku pomidora


Obaj goście podkreślali, że kuchnia molekularna jest kuchnią ekologiczną, pozostającą w zgodzie z naturą. Prof. Bartnik podał ponadto przepis na mazurską zupę rybną z miętusa.

Opis zdjęcia
Opis zdjęcia


Podczas spotkania zagrało jazzowe trio Uninhibited room. Całość spotkania tłumaczona była na język migowy, a dzięki inicjatywie Partnerstwo dla Przyszłości transmitowana na żywo w Internecie.


* * * * * * * * * * * * * * * * *

Prof. Bartnik


Prof. Ernest Aleksy Bartnik jest fizykiem teoretykiem, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 roku przetłumaczył książkę pt. "Kuchnia i nauka" francuskiego chemika Hervé This. Profesor Bartnik przez kilka lat pisał dla SuperExpressu cotygodniowe recenzje z warszawskich restauracji.

Łukasz Konik
Łukasz Konik przygodę z kuchnią rozpoczął w Technikum Gastronomicznym w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach i hotelach w Polsce. Współpracuje z Fundacją Klubu Szefów Kuchni oraz z Instytutem Chemii i Fizyki w Warszawie. Jest członkiem elitarnych klubów: World Association of Chefs Societies, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiego Stowarzyszenie Hotelarstwa i Gastronomii.


linia
dodano: 08.11.2009, 09:09 | edytowano: 14.01.2010, 12:42
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum