Newsletter 
Wstecz
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Możliwości ludzkiego organizmu

zrodlo-wikipedia.jpgNa temat możliwości ludzkiego organizmu rozmawialiśmy podczas październikowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. Naszymi gośćmi były: prof. Ewa Bartnik, genetyk z UW oraz prof. Grażyna Lutosławska, biochemik z warszawskiej AWF.

Rekord 8,90 m w skoku w dal Boba Beamona w 1968 roku, 100 punktów w jednym meczu NBA Wilta Chamberlaina, osiem złotych medali igrzysk Michaela Phelpsa - to wszystko wydawało się niemożliwe. Dopóki się nie wydarzyło. Ile jeszcze granic przekroczą sportowcy? Jakie są możliwości ludzkiego organizmu? W czym tkwi potencjał człowieka?

skok w dal źródło wikipedia.pl

Niedawno na Mistrzostwach Świata w Berlinie Jamajczyk Usain Bolt przebiegł 100 m w czasie 9,58, bijąc własny rekord aż o 0,11 sekundy. Biegnąc osiągał prędkość 44,72 km/h. Według naukowców i komentatorów rekord, który ustanowił Bolt miał paść dopiero za 60 lat! - Musimy przemyśleć jeszcze raz wszystko co wiemy o możliwościach człowieka – mówił w "Los Angeles Times" Ato Boldon. - Przyzwyczaiłem się, że rozmowy o złamaniu bariery dziewięciu sekund to opowieści fantasy, ale on fantazję przenosi do rzeczywistości - dodawał czterokrotny medalista olimpijski, dziś komentator NBC.

Na temat możliwości ludzkiego organizmu rozmawialiśmy podczas październikowego spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. Naszymi gośćmi były: prof. Ewa Bartnik, genetyk z UW oraz prof. Grażyna Lutosławska, biochemik z warszawskiej AWF.

- Na sukces sportowców wpływa wiele czynników. Są to np. motywacja, opieka psychologa, dieta czy stosowanie nowoczesnego sprzętu i odzieży. Pamiętajmy, że człowiek jest znakomicie zorganizowaną fabryką chemiczną. Niekiedy jej funkcjonowanie wpomagane jest nielegalnie przez środki dopingujące, jednak często ich wykrycie nie stanowi więszego problemu - podkreślała prof. Lutosławska. - Jeżeli chodzi o ustalenie płci, nie jest to proste. Wygląd o niczym nie świadczy. Są osoby, które mają w sobie mieszankę różnych komórek. I męskich, i żeńskich. Trudno jest wtedy powiedzieć czy ktoś jest mężczyzną, czy też kobietą - mówiła prof. Bartnik, odnosząc się do sprawy afrykańskiej sprinterki Caster Semenya.

Możliwości ludzkiego organizmu Możliwości ludzkiego organizmu Możliwości ludzkiego organizmu
Oprócz dyskusji, jak zwykle muzyka na żywo. Zagrał zaspół Acoustic Travel Band (Ludwik Konopko i Sławomir Pogoda). Całe spotkanie tłumaczone było na język migowy, a dzięki współpracy z inicjatywą Partnerstwo dla Przyszłości, transmitowane w Internecie.

Zapraszamy na kolejne spotkanie (5 listopada, godz. 18.00) do Ronda Sztuki w Katowicach. Do zobaczenia!

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ewa Bartnik
Prof. dr hab. Ewa Bartnik jest biologiem molekularnym i genetykiem. Pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN oraz wykłada na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Grażyna Lutosławska
Prof. Grażyna Lutosławska jest biochemikiem, farmaceutą. Przez wiele lat bezpośrednio współpracowała ze sportem wyczynowym w ramach badań wykonywanych w Instytucie Sportu, ale także uczestnicząc w zgrupowaniach (np. kajakarzy, łyżwiarzy).

linia
dodano: 20.10.2009, 19:54 | edytowano: 14.01.2010, 12:34
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum