Newsletter 
O nas
linia

Statut
linia

Pobierz logo
linia

Nasi partnerzy

Katowice

Stowarzyszenie

Tomasz Rożek
Tomasz Rożek
    Jest pewna nieuczciwość w publicznym omijaniu tematów naukowych. Czasami mówi się o nich w sposób nadęty, czasami niezrozumiały, ale zwykle nie mówi się wcale. Tymczasem przecież naukę utrzymujemy my wszyscy. Podatnicy. W Polsce łożymy na to bardzo skromnie, ale nie zmienia to faktu, że jako inwestorzy mamy chyba prawo wiedzieć... „co w trawie piszczy”.

    W krajach Europy Zachodniej od wielu lat, a w Polsce od kilku działają tzw. kawiarnie naukowe. To nie są specjalne lokale w których można mówić jedynie o nauce, raczej miejsca nauce przyjazne. Kawiarnia jest do tego wręcz wymarzona. Przecież nie przychodzi się tutaj jedynie po to, żeby napić się kawy. To nie fast food. Do kawiarni przychodzi się, by spędzić miło czas w towarzystwie. By porozmawiać. Dlaczego tematem tych rozmów nie miałaby być nauka? Bo zbyt skomplikowana? Bo nieciekawa? To nad czym pracują naukowcy nie jest oderwane od rzeczywistości. Nie funkcjonuje w jakimś innym świecie. Dotyczy nas wszystkich, bo rozwiązuje nasze problemy. Nawet nauki podstawowe, o których przyjęło się myśleć, że służą jedynie (aż) poznaniu, wcześniej czy później na pewno się przydadzą. Gdy w 1922 roku, Nagrodę Nobla z fizyki odbierał duński fizyk Niels Bohr (za opracowanie teorii budowy atomu), nikt nie zastanawiał się jak jego praca może zostać wykorzystana w przyszłości. Dzisiaj, dzięki jego odkryciom mamy lasery, a więc i napędy optyczne; wysłużone już nośniki CD, DVD i przyszłościowy Blu-Ray. Choć od odkrycia do wykorzystania w przypadku nauk podstawowych mija czasami kilkadziesiąt lat, takich przykładów jak prace Bohra i masowo produkowane CD, można znaleźć tysiące.

    Po przeciwnej stronie skali są dziedziny w których od odkrycia do wykorzystania mija bardzo mało czasu. Medycyna, telekomunikacja, biotechnologia czy genetyka. Prywatne firmy inwestują ogromne pieniądze w naukę, bo wiedzą, że to inwestycja pewna.

    Pewną inwestycją nauka jest zawsze. Oznacza rozwój. Szczególnie istotny w kraju, który jest „na rozbiegu”. Stąd o nauce powinno się mówić głośno i często. Popularyzacją nauki zajmuje się Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa. Stąd pomysł na comiesięczne spotkania w Rondzie Sztuki, pomysł na Dolinę Węgla w Zabrzu i wiele innych planów na projekty przybliżające zagadnienia naukowe (tj. Kawiarnia Naukowa Dzieciom czy punkt konsultacyjny dla studentów).

Tomasz Rożek
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum