Newsletter 
Spotkania Śląskiej
Kawiarni Naukowej

linia

Kawiarnia Naukowa Dzieciom
linia

Dolina Węgla
linia

Studencka Kawiarnia
Możliwości

linia

Nasi partnerzy

Katowice

Dolina Węgla

Dolina Węgla
Dolina Węgla
    Stworzenie interaktywnej wystawy edukacyjnej Dolina Węgla to kolejna inicjatywa stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa (ŚKN). Wraz z Urzędem Miasta Zabrze, Muzeum Górnictwa Węglowego i Uniwersytetem Śląskim podpisaliśmy wstępne porozumienie o budowie parku. Będzie on przestrzenią wkomponowaną w zabytkową zabudowę Kopalni Królowa Luiza, która jest jednym z elementów Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu.

    Projekt Doliny Węgla pod względem merytorycznym opracował dr Jerzy Jarosz (kierownik Pracowni Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Śląskim i wiceprezes stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa). Będzie ona zawierać stałą ekspozycję tematyczną poświęconą węglowi oraz ekspozycje zmienne (o różnym zakresie tematycznym). Na ten cel przeznaczony został jeden z zabytkowych budynków kompleksu kopalnianego Królowa Luiza.

    Osią wystawy będzie historia węgla od jego powstawania w okresie karbońskim, poprzez wydobycie i zastosowanie jako paliwa, wykorzystania jego niezwykłych właściwości fizycznych, aż do zastosowań w komputerach nadchodzących wraz ze zmierzchem technologii krzemowych i w nanotechnologiach przyszłości.

    Całość Doliny Węgla zbudowana zostanie z wykorzystaniem heksagonalnej (sześciokrotnej) symetrii charakterystycznej dla struktur tworzonych przez węgiel. Wszystkie stanowiska i eksperymenty podzielone zostaną na sześć głównych wysp tematycznych: Karbon, Kopalnia, Paliwo, Struktury, Produkty, Nanotechnologie.

    Każda z wymienionych wysp będzie zawierać eksponaty interaktywne i stanowiska informacyjne. Poszczególne elementy wystawy wykonane zostaną przez profesjonalne firmy specjalizujące się w budowie parków nauki. Każda z wysp zajmie wyodrębnione odpowiednio (fizycznie lub symbolicznie) obszary o porównywalnej powierzchni. W trakcie zwiedzania będzie można na chwilę znaleźć się w lesie karbońskim czy dzięki symulatorom zjechać 1000 metrów poniżej powierzchni Ziemi. To właśnie tam zwiedzający doświadczy tąpnięcia górniczego.

    Zagospodarowaną przestrzeń planujemy wykorzystać także do szeroko pojętej działalności promującej wiedzę przyrodniczą oraz wiedzę o tradycjach kulturowych i technologicznych regionu. Park naukowy Dolina Węgla stanowić będzie niewątpliwie ewenement na skalę nie tylko krajową, ale i europejską.
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum