Newsletter 
Spotkania Śląskiej
Kawiarni Naukowej

linia

Kawiarnia Naukowa Dzieciom
linia

Dolina Węgla
linia

Studencka Kawiarnia
Możliwości

linia

Nasi partnerzy

Katowice

Nasze projekty

Spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej

st zobacz harmonogram spotkań

Spotkania ŚKN
Spotkania ŚKN
    Spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej (ŚKN) w kopule Ronda Sztuki w Katowicach rozpoczęły się w październiku 2007 roku. Ich pomysłodawcą i prowadzącym jest Tomasz Rożek, dziennikarz, popularyzator nauki i dr fizyki.

    Formuła spotkań w zasadzie się nie zmienia. Jedna lub dwie części poświęcone są na rozmowę z zaproszonymi gośćmi. Ostatnia część zawsze przeznaczona jest dla publiczności. Każdy może zadać pytanie, każdy może podyskutować. Kolejne części oddzielone są muzyką na żywo.

    Kawiarnia Naukowa w Katowicach jest pierwszą i na razie jedyną w Polsce, która jest otwarta na osoby niesłyszące. Naukowe dyskusje są na żywo tłumaczone na język migowy. Kawiarnia Naukowa w Katowicach otwarta jest także dla tych, którzy mieszkają setki kilometrów od Polski. Wszystko dzięki transmisjom wideo na stronie domowej stowarzyszenia KawiarniaNaukowa.pl. Za tą część projektu odpowiada inicjatywa edukacyjna Partnerstwo dla Przyszłości. Dzięki tym transmisjom w spotkaniach może wziąć udział praktycznie każdy. Od kilku miesięcy w czasie transmisji regularnie pojawiają się adresy IP komputerów z Kanady i Nowej Zelandii. Transmitowane są zresztą nie tylko spotkania, ale także ich tłumaczenie na język migowy. Internet wykorzystywany jest w Kawiarni także w innych celach. Zdarza się, że dzięki niemu zapraszani są eksperci... zza Oceanu. Tak było przy okazji dyskusji na temat stanu polskiej nauki. W spotkaniu brał udział prof. Piotr Chomczyński, światowej sławy biochemik pracujący i mieszkający w USA. Obecny był nie tylko głosem, ale także obrazem. Dzięki łączom internetowym.

    W Kawiarni Naukowej, w przerwach spotkań można posłuchać jazzu, swingu, soulu, piosenki autorskiej a nawet klasyki czy muzyki filmowej. Bez muzyki i kawy spotkania nie miały by tego specyficznego klimatu luźno, niezobowiązująco prowadzonych dyskusji. Rozmów, w których często pojawiają się rekwizyty. W czasie poprzednich spotkań po podłodze chodziło 8 robotów, a z elementów konstrukcyjnych, na linach zjeżdżali grotołazi. Kilka miesięcy temu każdy mógł zobaczyć jak działa wariograf i... reaktor atomowy. Za plecami rozmawiających ekspertów, na dużym monitorze plazmowym wyświetlane są zdjęcia, schematy i animacje pomocne w wyjaśnieniu bardziej skomplikowanych zagadnień. Po roku działalności pomysłodawca Kawiarni, Tomasz Rożek otrzymał nagrodę Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwa Nauki za popularyzowanie nauki. Zauważono wtedy innowacyjne podejście do popularyzacji nauki. – Nagroda mobilizuje mnie do dalszej pracy – powiedział wtedy organizator Kawiarni. – Bardzo się cieszę, że działalność Śląskiej Kawiarni Naukowej została wyróżniona. To ważne dla promocji nie tylko Stowarzyszenia, ale i całego regionu z Katowicami na czele.

    Kawiarnia Naukowa realizowana jest dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Katowice. Jej partnerami jest Towarzystwo National Geographic i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Anna Leszczyńska

Dolina Węgla

Dolina Węgla
Dolina Węgla
    Stworzenie interaktywnej wystawy edukacyjnej Dolina Węgla to kolejna inicjatywa stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa (ŚKN). Wraz z Urzędem Miasta Zabrze, Muzeum Górnictwa Węglowego i Uniwersytetem Śląskim podpisaliśmy wstępne porozumienie o budowie parku. Będzie on przestrzenią wkomponowaną w zabytkową zabudowę Kopalni Królowa Luiza, która jest jednym z elementów Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu.

    Projekt Doliny Węgla pod względem merytorycznym opracował dr Jerzy Jarosz (kierownik Pracowni Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Śląskim i wiceprezes stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa). Będzie ona zawierać stałą ekspozycję tematyczną poświęconą węglowi oraz ekspozycje zmienne (o różnym zakresie tematycznym). Na ten cel przeznaczony został jeden z zabytkowych budynków kompleksu kopalnianego Królowa Luiza.

    Osią wystawy będzie historia węgla od jego powstawania w okresie karbońskim, poprzez wydobycie i zastosowanie jako paliwa, wykorzystania jego niezwykłych właściwości fizycznych, aż do zastosowań w komputerach nadchodzących wraz ze zmierzchem technologii krzemowych i w nanotechnologiach przyszłości.

    Całość Doliny Węgla zbudowana zostanie z wykorzystaniem heksagonalnej (sześciokrotnej) symetrii charakterystycznej dla struktur tworzonych przez węgiel. Wszystkie stanowiska i eksperymenty podzielone zostaną na sześć głównych wysp tematycznych: Karbon, Kopalnia, Paliwo, Struktury, Produkty, Nanotechnologie.

    Każda z wymienionych wysp będzie zawierać eksponaty interaktywne i stanowiska informacyjne. Poszczególne elementy wystawy wykonane zostaną przez profesjonalne firmy specjalizujące się w budowie parków nauki. Każda z wysp zajmie wyodrębnione odpowiednio (fizycznie lub symbolicznie) obszary o porównywalnej powierzchni. W trakcie zwiedzania będzie można na chwilę znaleźć się w lesie karbońskim czy dzięki symulatorom zjechać 1000 metrów poniżej powierzchni Ziemi. To właśnie tam zwiedzający doświadczy tąpnięcia górniczego.

    Zagospodarowaną przestrzeń planujemy wykorzystać także do szeroko pojętej działalności promującej wiedzę przyrodniczą oraz wiedzę o tradycjach kulturowych i technologicznych regionu. Park naukowy Dolina Węgla stanowić będzie niewątpliwie ewenement na skalę nie tylko krajową, ale i europejską.

Pomoc w pozyskiwaniu środków z funduszy

Pomoc w pozyskiwaniu środków z funduszy
Pomoc w pozyskiwaniu środków z funduszy
    Jednym z głównych celów powołania Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa jest pomoc ludziom aktywnym w pozyskiwaniu funduszy na realizacją najbardziej nawet wyszukanych projektów. Jesteś początkującym dziennikarzem, interesujesz się fotografią, być może prowadzisz badania i eksperymenty naukowe, zbierasz doświadczenia na swojej ścieżce zawodowej, a może zwyczajnie chcesz razem ze znajomymi znaleźć ciekawy sposób na zagospodarowanie wolnego czasu i rozwój własnych zainteresowań? Zgłoś się do nas, a razem na pewno znajdziemy sposób żeby te pasje zrealizować. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe instytucje proponują coraz większą ilość grantów czy projektów. Są to zarówno stypendia indywidualne, programy praktyk i staży, nagrody, czy dofinansowania na realizację projektów edukacyjnych, informacyjnych i badawczych.

    Osoby potencjalnie zainteresowane uzyskaniem wsparcia na realizację swoich pomysłów zwykle nie wiedzą jak po te środki sięgać, czy nawet gdzie szukać informacji na ich temat. Z powodu braku informacji wiele możliwości pozostaje niewykorzystanych. Jako grupa ludzi, jako Stowarzyszenie o celach zorientowanych na rozwój nauki, edukacji i wspieranie aktywności w zakresie podejmowania samodzielnych inicjatyw, szczególnie przez ludzi młodych, chcemy wesprzeć takie starania. Chcemy pomóc w pozyskiwaniu grantów.

    Podczas konsultacji, postaramy się wskazać użyteczne źródła informacji, wyszukać możliwości sfinansowania pomysłów i pomóc w napisaniu i złożeniu odpowiednich dokumentów, w tym wniosków projektowych. Możemy również pomóc w powołaniu własnej Organizacji.

    Do współpracy zapraszamy zarówno koła naukowe, organizacje studenckie, stowarzyszenia, jak i osoby indywidualne. Prosimy o kontakt.

Tomasz Pawłowski
linia
www.kawiarnianaukowa.pl 2007-2009 (c) | design by ikah.net

Multimedia

Gaz łupkowy. Będziemy energetyczną potęgą?

ekran.jpg

Rozmowa z dr Pawłem Poprawą, geologiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Muzyka uchem fizyka

zrzut_youtube-muz.jpg

Rozmowa z prof. Ernestem Aleksym Bartnikiem.

st zobacz video

st o spotkaniu


Historia najnowsza - jak o niej rozmawiać?

zrzut_youtube-hist.jpg

Rozmowa z Zuzanną Kurtyką, dziennikarzem Piotrem Zarembą i historykiem z IPNu Adamem Dziurokiem.

st zobacz video

st o spotkaniust archiwum